چاکرا هادر بدن چه عملکردی دارند (علی موسائی مرند)


چاکراها

شما وجودی ساخته از نور ، عشق و هوشمندی هستید . این ویژگی ها جوهره ی اصلی انرژی تاب است . پس شما موجودی سرشار از انرژی می باشید . هر چند گاهی چنین احساسی را ندارید ولی در واقع گاهی کاملاً در نقطه مقابل پر از انرژی بودن می باشید . به هر حال همین حالا هم منبع پایان ناپذیری از انرژی درون توست و این انرژی درونی تو را کنترل می کند . به هر چیز فکر کنی تعیین کننده ی احساس و تجربه ی آن لحظه تو است . عادت های فکری تو

بر مراکز مختلف انرژی در درون و در اطراف بدن تو اثر می گذارد . به عبارت دیگر اموری که تو بیشتر به طور متمرکز به آنها فکر می کنی ، پول،معنویت ، روابط انسانی ، و چیزهایی دیگر بر مراکز انرژی تو اثر می گذارد . این مراکز انرژی شبیه پروانه هایی عمل می کنند که پره های آنها روی هم قرار می گیرد و هم پوشانی دارند ما آنها را «چاکرا» می نامیم . که در زبان باستانی سانسکریت به معنای «چرخ» است.

هر چند در بدن چاکراهای بسیاری وجود دارد اما روانشناسان و شفادهندگان معمولاً فقط به چاکراهای اصلی می پردازند . این چاکراها هر کدام در نزدیکی یکی از غده های ترشح کننده ی هورمون ها قرار دارند . آنها انرژی حیاتی را وارد بدن ما می کنند تا حیات ادامه پیدا کند (که به آن «کی»، «چی» و «پرانا» هم گفته می شود).آنها مانند دروازههای بازی پین بال هستند که توپ ها را در محوطه ی بازی به حرکت در می آورند .

این انرژی حیاتی منشا الهی دارد و باعث می شود ما به تمام خرد یا آگاهی های معنوی دست یابیم . چاکراهای شما به طور مداوم انرژی را دریافت و آزاد می کند . اگر افکاری منفی داشته باشی ، چاکراها با انرژی سنگین مواجه و تیره آلوده می شوند . چاکراهای آلوده نمی توانند به طور کامل انرژی را به جریان بیاندازند ، در نتیجه شما احساس بی حالی و کندی و عدم تعادل می کنید ، همچنین از توانایی های طبیعی روانی خود هم نمی توانی استفاده کنی.

درباره ی هر «موضوعی» که فکر کنی، معمولاً چاکرایی مربوط به آن هم داری . چاکراها مرتبط با افکار مربوط به پول و کسب و کار، روابط انسانی ، آینده ، تمایلات و عادت های روزمره و هدف ها و ارمان ها هستند. اگر تمام افکار خود را بر عشق و ایمان قرار دهی ، این چاکراها در وضعیت عالی و سالم عمل می کنند .

انرژی و هستی شما به آرامی و نرمی در جریان می افتد و هماهنگی و سعادت را تجربه می کنید به هر حال کدام از ما احتمال دارد که گاهی در زندگی دچار نگرانی یاوسواس های فکری شویم . افکار ناشی از ترس بر چاکراهای آلوده مربوط به موضوعی که درباره آن فکر می کنی اثر می گذارد . آن چاکرا آلوده و مچاله و آماسیده می شود . به دنبال آن احساس خستگی شدید یا بی حوصلگی می کنی، بدون آن که دلیل آن بدانید.

چاکراها بر توان شهودی ما هم اثر می گذارند با چاکرایی پاک و متعادل به راحتی می توانید اطلاعاتی درباره ی آینده و افراد دیگر به دست آورید و آوای خداوند و فرشتگان را بشنوید .

در این کتاب، کارکرد چاکراهای اصلی را می آموزی و روش هایی شگرف برای پاکسازی آنها از ترس را یاد می گیری . وضعیت طبیعی وجود شما سرشار از انرژی و روشن بینی و خلاقیت است و نیازی به افزودن هیچ چیزی برای بهره مندی و لذت بردن از این ویژگی ها نداری . تو همه ی آنها را در درون خودت داری . فقط مانند مجسمه ساز باید قطعات اضافی مجسمه ، که بخشی از تندیس نهایی نیستند را بتراشی فقط باید ترس را از وجود خود پاک کنی تا این ویژگی های درونی خود را نشان دهند

.

بخش اول

کارکرد چاکراها                           

 

شما صدها چاکرا در درون و پیرامون بدنت دارید . در حقیقت هر موجود زنده ای ، بر روی زمین داری چاکراست . بیا چاکراهای اصلی که بر زندگی روزمره ی تو اثر می گذارند را بررسی کنیم. این چاکراها در درون وجود مادی تو قرار دارند . چاکراهای قسمت پایین ستون فقرات کندتر از چاکراهای قسمت بالاتنه و سر هستند . همچنین چاکراهای پایین بدن به امور مادی مربوطند ، در حالی که چاکراهای بالای بدن بیشتر به امور معنوی مربوط هستند .

چاکراها در جهت حرکت عقربه های ساعت می چرخند . تصور کن که به پروانه ی در حال چرخشی نگاه می کنی، درست مثل پروانه های بزرگ نقره ای رنگی که بر سقف ساختمان های صنعتی نصب می شود . وقتی به طور مستقیم به فردی نگاه می کنی ، چاکراها مانند پروانه هایی که از بغل دیده می شود به نظر می رسند . از بالا، چاکراها شبیه تصویر هوایی پروانه های در حال چرخش هستند.

درست همان طور که امواج کم سرعت تر نوری به صورت رنگ های گرم نمود پیدا می کنند ، چاکراهای پایین تر و کندتر هم در رنگ مایه های قرمز، نارنجی و زرد دیده می شوند . چاکراهای بالایی بدن، که تندتر می چرخند ، مایه هایی از رنگ های سرد مانند سبز، آبی ، بنفش و ارغوانی دارند . وقتی چاکراهای خود را پاک کنی ، توانایی مشاهده ی چاکراها را در درون خود و دیگران بیدار می کنی . به علاوه ، چنان که بعداً توضیح خواهیم داد موفق به مشاهده ی هاله ها هم خواهی شد .

چاکرای ریشه

چاکرای ریشه در انتهای ستون مهره ها قرار دارد و از تمام چاکراهای اصلی دیگر کندتر حرکت می کند . سرعت کم آن باعث به وجود آمدن رنگ سرخ درخشان آن می شود . وقتی چاکرای ریشه پاک باشد، نورهای بلورین سفید رنگی آمیخته با سایه های شفاف و درخشان از نور سرخ در آن می درخشد . چاکرای ریشه ی پاک مانند یاقوت درخشانی در زیر نور است ، اما وقتی آلوده باشد ، چاکرای ریشه ، رنگ قرمز تیره و کدری پیدا می کند.

چاکرای ریشه به امور مربوط به حفظ و نگهداری جسم مربوط است و افکار و احساسات تو در مورد موارد زیر بر آن اثر می گذارد:

مسائل مالی: پول ، پس انداز ، بدهی ها ، حقوق بازنشستگی

اقتصاد ، قمار ، بخت آزمایی و همه ی امور مالی

*شغل و حرفه : پول کافی در آوردن ، موقعیت «مناسب» شغلی ، مسائل مربوط به مزایا و بازنشستگی ، داد و ستد کردن ، فکر کردن درباره ی از کار بیکار شدن و ارتقاء مقام و فکر کردن درباره ی آینده ی مالی .

*خانه: تمایل به نقل و انتقال ، احساس امنیت ، شرایط و انرژی خود خانه ، ترتیب چیدن وسائل در خانه (فنگ شویی)، نگهداری خانه و افکار مربوط به خریدن خانه .

*امنیت جسمانی: احساس امنیت یا نا امنی

*نیازها : خوراک کافی، لباس مناسب برای خودت و کسانی که دوست شان داری .

*دارایی ها: خودرو ، وسائل منزل ، جواهرات و ابزار و لوازم مربوط به کار و حرفه .

ترس های مربوط به برآورده نشدن نیازهای جسمانی چاکرای ریشه را کوچک و تیره و آلوده می کند . تو با نگرانی هایت در مورد پول ، شغل و دارایی هایت چاکرای ریشه را می گیری و مسدود می کنی . این امر باعث احساس کمبود و محدودیت می شود . احساس این که «هیچ وقت به اندازه ی کافی ندارم» چاکرای ریشه ی مسدود و گرفته معمولاً باعث پیشگویی های منفی و درگیری های مالی می شود.

نگرانی و افکار منفی درباره ی پول ، شغل و دارایی همه چیزهایی که در افکار افراد پر کار وجود دارد چاکرای ریشه ای ایجاد می کند که بسیار تیره و تار و خیلی بزرگ است .

خوب، داشتن چاکرای ریشه بزرگ اشکالی ندارد . در واقع ما در ادامه ی این کتاب روی بزرگ کردن و وسعت بخشیدن به تمام چاکراها کار می کنیم، مشکل زمانی رخ می دهد که اندازه ی تمام چاکراهای شما با هم به شدت فرق داشته باشند . این افکار منفی ایجاد عدم تعادل می کند، چون یک یا دو چاکرا را بزرگ تر از چاکراهای دیگر می کند . پاکسازی چاکراها به تو کمک می کند که همه ی چاکراهایت را متعادل کنی و کاری کنی که همه ی آنها به یک اندازه و پاک باشند .

چاکرای خاجی

دومین چاکرای اصلی ، بین ناف ، و انتهای ستون مهره ها قرار دارد چاکرای خاجی کمی تندتر از چاکرای سرخ ریشه می چرخد و از این رو رنگی در مایه های زیبایی از نارنجی دارد . چاکرای متعادل و پاک خاجی از درون با نوری کم رنگ و سفید درخشان می درخشند . چاکرای خاجی آلوده ، رنگ نارنجی سوخته ای دارد .

چاکرای خاجی تحت تاثیر افکار و احساسات تو در خصوص موارد زیر است :

· تمایل شدید به لذت های جسمانی ، غذا ، نوشیدنی ، مسائل جنسی یا لذت جویی

· اعتیادات : مواد مخدر ، الکل ، غذا و مواد دیگر

· بدن خود: عادت های ورزشی ، الگوهای خواب ، وزن، سلامتی و افکار مربوط به ظاهر فرد .

اگر در مورد موضوعی مربوط به بدن خود نگران باشی ، چاکرای خاجی چروکیده و آلوده می شود . در نتیجه احساس خستگی شدید و بی حالی و حوصلگی می کنی. از طرف دیگر، اگر مداوم در مورد بدنت فکر کنی ، چاکرای خاجی آلوده و بزرگ می شود . باز هم بزرگ شدن آن اشکالی ندارد ، اما ما می خواهیم کاری کنیم که تمام چاکراهای تو پاک و یک اندازه باشند .

چاکرای شبکه ی خورشیدی

سومین چاکرای اصلی چاکرای شبکه ی خورشیدی است که درست درپشت ناف قرار دارد .

این چاکرا سریع تر از چاکرای ریشه و خاجی می گردد و از این رو رنگ زرد شفافی دارد . چاکرای شبکه ی خورشیدی پاک و متعادل مانند گوی خورشیدی می ماند، که نوری زرد و سفید درخشان از خود می تاباند . وقتی چاکرای شبکه ی خورشیدی آلوده شده ، رنگ زردی پیدا می کند که لکه هایی از سیاه و قهوه ای هم در آن دیده می شود .

چاکرای شبکه ی خورشیدی تحت تاثیر افکار و احساسات مربوط به امور زیر است :

*قدرت : هراس از قدرتمند بودن یا تمایل شدید به چنین بودن ، ترس از قدرتمندان ، نگرانی درباره ی قدرت فکر کردن درباره ی انسان ها یا کشورهایی که قدرت زیادی در اختیار دارند ، تجربیات فعلی یا گذشته در مورد احساس مغلوب بودن از طرف فرد دیگر .

* کنترل و مهار: ترس از کنترل شدن توسط دیگران ، ترس از نداشتن اختیار ، تمایل به داشتن کنترل برخود، موقعیت های مختلف یا افراد دیگر ، تجربه ی فعلی یا گذشته ی فرد در احساس مغلوب بودن یا خارج از کنترل بودن .

اگر نگران این هستی که دیگران تو را کنترل کننده یا بر تو مسلط باشند، در این صورت چاکرای شبکه ی خورشیدی تو زرد تیره و کوچک می شود . اگر در این مورد قدرت پیدا کردن نگرانی هایی داشته باشی ، چاکرای شبکه ی خورشیدی تو بزرگ و زرد کدر و تیره می شود .

در تمرین های پاکسازی چاکراها که در این کتاب آورده ایم، می توانی ترس و نگرانی را از شبکه ی خورشیدی و چاکراهای دیگرت بزدایی .

چاکرای قلب

چاکرای اصلی دیگری در وسط قفسه ی سینه قرار دارد بنام چاکرای قلب ، این چاکرا اولین چاکرا از چاکراهای بالایی بدن است ، که همه ی آنها به مسائل معنوی مربوط هستند . چاکراهای قسمت پایین بدن بیشتر با مسائل جسمانی و مادی مربوط بودند. چاکرای قلب ، که با سرعت نسبتاً سریعی می چرخد، رنگ سبز زیبایی دارد . چاکرای پاک و متعادل قلب ، مانند زمرد سبزی در زیر نور درخشان سفید می درخشد . چاکرای آلوده ی قلب رنگ سبز تیره دارد .

چاکرای قلب تحت تاثیر افکار و احساس مربوط به موارد زیر است :

*روابط: با مادر، پدر، مادرشوهر، پدرشوهر، مادربزرگ ، پدربزرگ، بچه ها و اعضای دیگر خانواده ، عشاق یا همسران گذشته ، دوستان ، همکاران ، کارمندان ، معلمان ، غریبه ها و همسالان .

*عشق: عشق الهی و عشق به خود برتر ، عشق عاطفی ، عشق افلاطونی و عشق خانوادگی

* علائق انسانی: وابستگی متقابل ، خوگیری های دست و پاگیر در روابط ، یانگرانی در مورد فرد خاص

*بخشیدن یا نبخشیدن : در مورد خود ، دیگری (زنده، مرده، مشهور ، دوست یا عضو خانواده) یا در مورد کشور و گروهی از افراد یا دولت یا سازمان و موسسه خاص .

*الهام : احساس روشن بینی، درون بینی ، یا راهنمایی های الهی که از طریق احساسات عاطفی یا جسمانی حاصل می شود .

هرنوع ترس در مورد بخشیدن یا پذیرش عشق باعث کوچک شدن و آلودگی چاکرای قلب می شود . خوگیری به بعضی روابط و نگرانی در مورد آنها باعث بزرگ و بسته شدن چاکرای قلب می شود در هر دو حالت، چاکرای قلب ناشفاف مانع تجربه ی موهبت عشق عمیق و حقیقی از طرف فرد می شود .

از آن جا که تقریباً هر فردی در موردارتباط جدی و نزدیک با دیگری کمی احساس ترس و نگرانی می کند، به همین دلیل است که در مرحله ی اولیه بیشتر افراد در رابطه ی عاشقانه احساس رنج می کنند . در نتیجه ما عشق را ملازم با رنج قلمداد می کنیم . از این رو موانعی در چاکرای قلب مان ایجاد می کنیم تا مهار دل از دست ندهیم و احساس عمیق عاشقانه پیدا نکنیم (نکند دوباره دچار رنج شویم.) اما باید بدانی که منشاء هر چیزی که نیازی داریم و می خواهیم . بستن راه آگاهی از عشق بستن راه بر همه چیز است . در پاکسازی چاکراها که در این کتاب به آن می پردازیم ، از قلمرو فرشتگان برای درمان این ترس ها و نگرانی ها بهره می بریم .

چاکرای قلب عنصر اصلی در ایجاد روشن بینی و شهود است، که به معنای «احساس روشن و زلال» است . هر چه بیشتر چاکرای قلب مان را پاک کنیم و آن را گشوده نگه داریم ، شهود و روشن بینی ما بیشتر و درست تر است .

چاکرای گلو

پنجمین چاکرای اصلی که در ناحیه ی سیب آدم قرار دارد ، چاکرای گلو نامیده می شود . این چاکرا با سرعت زیاد می چرخد و رنگ آبی روشن دارد . چاکرای گلوی پاکیزه مانند روز آفتابی درخشان است . در حالی که چاکرای گلوی آلوده مانند روزی دلگیر و تیره و تار است .

چاکرای گلو تحت تاثیر افکار و احساسات مربوط به این اموراست:

*بیان حقیقت خود به: خودت، آن که دوستش داری ، آشنایانت ، کارمندان و مراجعات ، همکاران و شنوندگانت .

*ارتباط ها: از جمله خواندن ، نوشتن ، حرف زدن ، کارهای هنری ، ارتباط با دیگران و آموزش دادن به آنها .

*درخواست تحقق نیازهاست: از خدا، از آن که دوستش داری، از همکاران و کارکنان و از خودت .

ترس از روابط و ارتباط برقرار کردن ، چاکرای گلو را کوچک می کند و اغلب منجر به مشکلات جسمانی در آن ناحیه می شود. نگرانی در مورد ارتباط برقرار کردن باعث بزرگ شدن چاکرای گلو می شود و در نتیجه ایجاد چاکرایی به طور مناسب و نامتعادل می کند.

چاکرای گوش

/ 7 نظر / 326 بازدید
مرد تنها

خوبه دار وبلاگ و مطالب روز به روز جالب میشه

خیلی خوب بود باز هم می ایم

رعنا

سلام قالب وبلاگتون خیلی خوب شده. مطالبتون را دنبال می کنم خیلی جالب هستند .من نمیدونستم شما در این زمینه آموزش هم دارین!

رعنا

سلام قالب وبلاگتون خیلی خوب شده. مطالبتون را دنبال می کنم خیلی جالب هستند .من نمیدونستم شما در این زمینه آموزش هم دارین!

آیلار

استاد گرامی از بابت همه چیز ممنونم ضمنا از دانشکده میخوان برنامه ای ترتیب دهند تا در حضور دانشجویان برنامه اجرا کنید آیا امکانش هست؟ چون دفعه قبل رئیس دانشکده نبودند خیلی مشتاق هستند تا از نزدیک مشاهده کنند.

بابک

با سلام خدمت شما استاد گرامی اینجانب بابک سعیدی هستم دوشنبه هفته قبل به عنوان مهمان در کلاس شما حضور داشتم میخواستم بدونم آیا میتوانید در شهر ما هم کلاس برگزار کنید ما در کرج ساکنیم ضمنا شماره خودم را در نظرات خصوصیتان گذاشتم.با سباس

سارا

سلام این مطالب ظاهرا بخشی از یک کتاب هست میشه لطف کنید اسم کتاب و نویسنده اش رو بگید؟