از هیپنوتیزم چه می دانید؟(علی موسائی مرند)

وقتی انسان فکر یا تصوری را برای مدت زمان طولانی همواره در خواب و بیداری درذهن خود نگهداشته و پرورش دهد، عاقبت آن تصور به ضمیر ناخودآگاه او نفوذ کرده و بهحقیقت می پیوندد.
اصول هیپنوتراپی

عامل اصلی در هیپنوتیزم تلقین است و تلقین هم عبارت از القاء فکری است بطور نیمهخودکار . قسمتهای مختلف مغز ، هر یک انجام کار و وظایفی را بعهده دارند . هنگامهیپنوتیزم قسمتهای دیگر مغزکه به اندیشه های مختلف توجه دارند ، از کار ایستاده وفقط یک فکر و موضوع برای سوژه باقی می ماند و آن توجه و تمرکز به یک نقطه یا فکراست و در چنین حالتی تلقین وارد صحنه شده و سوژه ، افکار تلقین شده را می پذیرد .بعنوان مثال وقتی به سوژه تلقین میشود که در نقطه خاصی از بدن بی حسی کامل رخ خواهد داد سوژه پذیرفته و در همان نقطه این اتفاق رخ میدهد

امروزه از بسیاری از جنبه های هیپنوتیزم در پزشکی, روانپزشکی و دندانپزشکی استفادهمی شود. پزشکی جدید معتقد است که بیشتر از ۸۰% بیماریها و بسیاری از ناتوانیها ناشیاز استرس وبویژه انقباضات عضلانی هستند وبا ریلکس کردن عضلات که طبعاً با آرامشروحی همراه است میتوان از بروز آنها پیشگیری و یا آنها را درمان نمود. هیپنوتیزمکردن دیگران کار ساده ای نیست و کسی که دنبال فراگیری دگر هیپنوتیزم است نیاز بهچند شرط لازم(نه کافی) دارد.

-۱ اعتماد به نفس خوبی داشته باشد.

-۲ از احساس شکست نترسد. چون شکستها پله هایی برای ترقی هستند.

-۳ تمرین و ممارست داشته باشد

-۴ از اثر گذاری خوبی روی دیگران برخوردار باشد.

-۵ همیشه نسبت به خود و اطرافیان نگاه مثبت داشته باشد وسعی کند خودش و دیگرانرا همیشه دوست داشته باشد.

مهمترین اصل در یادگیری و اعمال هیپنوتیزم

تلقین به عنوان مولفه اصلی در هیپنوتیزم تاثیر چشمگیری دارد .

باید سعی شود به اشخاصی که مورد هیپنوتیزم قرار می گیرند تلقین ارائه شود ولیباید در تلقین کردن مواردی را مد نظر داشت.

-۱ با اصول پنجگانه تلقین آشنایی کامل داشته باشیم و روشهای استفاده آن را بخوبیبدانیم .

 –۲ تلقین را باید با لحن شیواانجام بدهیم .

-۳ با توجه به خصوصیات شخص باید تلقین را به صورت آمرانه و یا خواهشانه انجام دهیم . آمرانه بیشتر برای افراد سلطه پذیر استفاده میشود و خواهشانه بیشتر برای افراد سلطهجو استفاده میشود .

 –۴ زیر و بم کردن صدا هنگام تلقین دادن خیلی مهم است .

-۵ سعی کنیم که در تلقین کردن از شاخه ای به شاخه دیگر نپریم.

-۶ سعی نکینم که با تلقین های ممتد و بدون فاصله شخص رو خسته کنیم .خیلی اوقاتتاثیر مکثهای بین تلقین بیشتر از خود تلقین است . البته این مکثها نباید بیش از ۴الی ۶ ثانیه طول بکشد در این مکث ها شخص تمرکز کامل به تلقین های شما پیدا میکند.

کاربرد هیپنوتیزم در روان درمانی

به وسیله هیپنوتیزم می توان تغییرات زیربنایی در شخص به وجود آورد. در واقععملکرد هیپنوتیزم بصورتی است که سوژه را (شخص هیپنوتیزم شونده) در یک حالت نیمهخواب می بریم و در این حالات با ضمیرناخودآگاه وی ارتباط برقرار می کنیم و به وسیلهتلقینهای پی در پی تغییرات مورد نظر را در رفتار شخص به وجود می آوریم .

به نظر نویسنده علی موسائی مرند متاسفانه با وارد شدن افراد غیر متخصص به این رشته و تبدیل آن به یک عمل نمایشیموزیکال یا سیرک، از اعتبار هیپنوتیزم بصورتی جدی در مجامع علمی کاسته شد. همچنیناجرای هیپنوتیزم از طریق افراد ناشی که صرفاً با خواندن چند کتاب و بدون هیچگونهآموزش علمی وعملی خود را “هیپنوتیزور” می نامند، باعث شد تا اعتماد که اولین شرط یکمشاوره موثر هیپنوتیزمی است از سوژه سلب شود از روش بی نظیر هیپنوتیزم در جهت ازبین بردن ضعفهای شخصیتی و عادات منفی مثل ترس ها و جایگزین ساختن ویژگی های مثبت درانسان می توان سود جست. اشخاصی که همواره در زندگی شان موفق هستند بر شعور باطنخویش برنامه نویسی مثبت کرده اند همچنین افرادی که در زندگی ناتوان می باشند قبلاروی ناخودآگاهشان برنامه نویسی منفی کرده اند. مثل افراد خلافکار و بزهکار. شایداین سوال مطرح شود که اینان که هیپنوتیزم نشده اند پس چگونه بر شعور باطن خودبرنامه نویسی مثبت یا منفی کرده اند ؟ در جواب باید گفت : وقتی انسان فکر یا تصوریرا برای مدت زمان طولانی همواره در خواب و بیداری در ذهن خود نگهداشته و پرورش دهد،عاقبت آن تصور به ضمیر ناخودآگاه او نفوذ کرده و به حقیقت می پیوندد. ولی بزرگترینمزیت هیپنوتیزم در این است که از طریق چند جلسه هیپنوتیزم طی چند روز یا حداکثر چندهفته می توان تصور دلخواهی را بر شعور باطن فردی برنامه نویسی کرد .

اشخاصی که همواره در زندگی شان موفق هستند بر شعور باطن خویش برنامه نویسی مثبتکرده اند
اما یک اخطار بزرگ و حیاتی این است که تنها وتنها خطر واقعیهیپنوتراپی زمانی است که آن را یک هیپنوتیزور غیر ماهر و بی صلاحیت انجام دهد .

تصورات غلط در مورد هیپنوتیزم

تصورات غلطی که در هیپنوتیزم در جامعه وجود دارد سد مهمی را در راه پیشرفت علمیآن در جامعه به وجود آورده است .از جمله این تصور که هیپنوتیزم نوعی خواب است. درحالی که تحقیقات مختلف نورولوژیک نشان می دهد که امواج مغز در هیپنوتیزم با خوابمتفاوت است. تصورات غلط دیگر مانند اعتقاد به اینکه در حالت هیپنوتیزم فردکنترلرفتاری خود را از دست می دهد و تحت تسلط هیپنوتیزور قرار می گیرد یا افراد کند ذهنهیپنوتیزم می شوند یا اینکه فرد هیپنوتیزم شده ممکن است بیدار نشود یا اینکه افرادساده لوح زودتر هیپنوتیزم می شوند و صدها تصور غلط دیگر . در حالی که حقایق علمینشان می دهد افرادفقط در صورت تمایل می توانند هیپنوتیزم شوند و در حین هیپنوتیزمدر صورتی که تلقینات ارائه شده با اعتقادات آنها مخالف باشد به راحتی در مقابل آنایستادگی می کنند و در هر مرحله از هیپنوز در صورت تمایل می توانند ازحالت خلسهخارج شوند . همچنین مشخص شده که برعکس تصور حاکم , افراد با هوش هیپنوتیزم پذیریبالاتری نسبت به بقیه افراد جامعه دارند .

 

/ 12 نظر / 73 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدیه

سلام استاد از کرم شما ,سخاوت شما ,دانش بیکران شما هر چه بگویم کم گفته ام خداوند در همه حال بشت و بناهتان باشد از اینکه هم وطنی چون شما دارم به خودم میبالم موفق باشید.

پونه

سلام جناب موسائی من می خواستم بدانم شما در تهران کلاس آموزش هیپنوتیزم دارید یا جایی را درتهران می شناسید که معتبر باشد تا بتوانم از کلاسها استفاده کنم . باتشکر Mail:p_kh1359@yahoo.com

مهدی

سلام برشما استاد عزیز لطفا کمک کنید من فردی بسیار کمرو هستم خیلی هم دنبال معالجه هستم چطور میتونم از طریق هیپنوتیزم کمروییمو از بین ببرم؟ آیا باید کسی منو هیپنو تیزم کنه یا خودم میتونم درمان کنم راستی شما در کدام شهر هستید؟ لطفا حتما جوابمو بدبد منتظرم ممنون از وبلاگ کاملتون

راشین

سلام استاد ارجمند چند وقتی است که بسیار بی اراده شده ام و در هیچ موردی نمی تونم درت و یا قطعی تصمیم بگیرم. از آن جمله این که روز به روز وزنم بالا می رود و نمی توانم اراده کنم که وزنم را کنترل کنم و این به خاطر پرخوریم است که در هنگام استرس و عصبانیت بیشتر از حد خودم می خورم و متوجه نمی شم. امکان این هست که با هیپنوتیزم بتوانم بر فکرم غالب شوم و آیا این کار را شما می توانید برایم انجام دهید یا نه؟ آیا اصلا ممکن است؟ لطفا جوابم را بدهید. پیشایش از شما متشکرم

فرناز

سلام استاد آیا میشه به وسیله ی هیبنوتیزم به شخصیت واقعیه فرد پی برد یا وقایعی که در گذشته ها اتفاق افتاده و الان از خاطر برده رو باز گردوند؟

حسین

با سلام وبا تشکر از مطالبتان یه سوالی داشتم من چند ماهه که هر چی میکنم فکر های منفی که به ذهنم میاد رو نمیتونم کنترل کنم و در مورد همه احساس منفی دارم چطوری میتونم این فکر هارو از ذهنم دور کنم؟

منصور

خیلی چیزا میدونم خودم چندبار هیپنوتیزم شدم. خیلی عالیه.

اکبر

سالهاست که به یادگیری هپینوتیزم علاقه مندم اما تاکنون استاد ویا کتاب شیوا وکاربردی در این حوزه نیافته ام، درصورت امکان نام چند کتاب خوب وکاربردی یا هر روش یادگیری رو که سراغ دارید به ادرس من میل کنید .ممنون

حبیب امیرزاذه

سلا م من از کجا باید شروع کنم البته یکی از دوستام دایره سفید سیاه رو پیشنها کرده اگه راهنماییم کنید ممنون میشم

سروش

سلام شرطی سازی خودهیپنوتیزم چندجلسه طول میکشه وحدفاصل بین هردوجلسه چندروزبایدفاصله باشه؟وباخودهیپنوتیزم میشه بدون نیازبه هیپنوتراپیست نواقص ومشکلات خودروبرطرف کرد وبه گذشته وآینده وحتی بعدازمرگ سفرکرد؟لطفامفصل توضیح بدید.